Běžné vlastnosti markýzových látek
ZÁHYBY
Vznikají při výrobě a natáčení markýzové látky. Při této manipulaci s potahem může někdy dojít, zejména u světlejších odstínů, k posunutí pigmentu. Toto posunutí potom vytvoří pruh, jenž proti světlu působí tmavě, respektive v místě záhybu dojde k efektu přerušení barevnosti.
KŘÍDOVÝ EFEKT
Jedná se o světlé pruhy vznikající při zpracování potahů a nelze jim zabránit ani při nejvyšší opatrnosti.
VLNITOST
Zvlnění potahu se může objevit v oblastech švů. Vzniká v důsledku vrstvení látky a protichůdných sil napětí na hřídeli při navíjení. Vlny mohou mít vzor "rybí kosti" nebo "vafle".
Popsané efekty se v různé intenzitě objevují v zásadě u všech potahů z markýzových látek. Nesnižují však kvalitu potahů a nelze na ně vztahovat reklamaci.
Pokud je dodržen předepsaný sklon konstrukce minimálně 15°, aby mohla voda po povrchu stékat, nebude vadit lehký déšť. V případě silnějšího deště či dlouhého deštivého období by však měla markýza zůstat zatažená, aby se předešlo škodám. Pokud potah zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat potah řádně vyschnout.
Hydrofobní kvality markýzových látek se vztahují zejména na vlhkost a lehký déšť. Připomínáme, že markýzy jsou protisluneční zařízení a jako taková chrání zejména před sluncem. Kvality potahů se vztahují vždy na jejich vlastnosti při ochraně před UV zářením a jsou testovány zejména na stálobarevnost a propustnost slunečního záření. Nejedná se tedy o ochranu před deštěm. Pro ochranu před deštěm jsou k dispozici potahy s PVC zátěrem či PVC materiály.
↑
.
.
.
.
.
.